Hygge.Idea narodziła się 200 lat temu w Danii, a teraz zyskuje największą popularność.

 Jest to filozofia życia, alternatywa dla ciągłego pośpiechu, w pogoni za sukcesem. To sztuka tworzenia przyjaznej atmosfery, która sprzyja cieszeniu się małymi przyjemnościami. Jest to poczucie przytulności i radość z otaczania się dobrymi ludźmi i przedmiotami. Dowody naukowe wskazują, że wprowadzenie w życie kilku skandynawskich wskazówek może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Bardzo popularną rozrywką w krajach skandynawskich jest polowanie, którego dużą częścią jest oczekiwanie. Można spędzić cały dzień w lesie, siedząc spokojnie, nie napotykając na swojej drodze ani innego człowieka, ani zwierzyny, po prostu oddychając i koncentrując się.

Radość z ruchu. Zgodnie z hygge ćwiczenia fizyczne to przyjemność, a nie udręka. Szczególnie te wykonywane w grupie. Siedzący tryb życia może być dla naszego zdrowia bardziej niebezpieczny niż nadwaga lub palenie papierosów. Szwedzi żyją średnio 80,7 lat, a Szwedki 84 lata.

Posiłki w rodzinnym gronie. Szwedzi dbają o to, żeby każdego dnia zjeść wspólny posiłek przy stole. Równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym jest kluczem do uchronienia się przed negatywnymi skutkami stresu.

Szwedzi piją najwięcej kawy na świecie. Tuż za nimi plasuje się Finlandia. Wynika to z codziennej tradycji zwanej „fika”, czyli przerwy na krótki odpoczynek przy ciepłym napoju i ciastku, najlepiej cynamonowym. Badanie liderów biznesu w 36 krajach, przeprowadzone w 2010 roku wykazało, że kolejno Szwedzi, Duńczycy i Finowie są najmniej zestresowanymi ludźmi.

Warto się czasem zatrzymać. Wszystko zależy od nas. Wystarczy zaopatrzyć się w koc, świeczkę, kubek ulubionej kawy lub herbaty, wyłączyć telefon i komputer, pobyć z bliskimi lub wyjść na długi spacer. Hygge to sztuka bycia tu i teraz.

Link źródłowy:
https://www.newsweek.pl/styl-zycia/szczescie-w-stylu-hygge-czyli-wlasciwie-jakie/46cje8n