WYCIECZKA DO KRAKOWA DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU
„ŚLADAMI GEN. KLEMENSA RUDNICKIEGO”
Uczestnicy i laureaci konkursu „Śladami gen. Klemensa Rudnickiego” przyjechali do Krakowa na dwudniową wycieczkę w terminie 23 i 24 maja 2019. Uczniami opiekowali się nauczyciele Pani Barbary Jaroch-Kohut i Pan Huberta Niebieszczańskiego. Po zakwaterowaniu w Bursie Szkolnictwa Ponadpodstawowego przy Krakowskich Błoniach ruszyliśmy zdobywać Kopiec Kościuszki. Dzięki uprzejmości Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie uczniowie zwiedzili nieodpłatnie kopiec oraz Muzeum Kopca i Figur Woskowych z ciekawą ekspozycją historyczną. Następnie wycieczka udała się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tu sympatyczny Pan Edukator wprowadził młodzież w egzotyczny świat kraju kwitnącej wiśni, świat tradycji samurajów, zielonej herbaty, drzeworytów i kimon… Choć wielu uczestników wycieczki nie po raz pierwszy było w Krakowie, tego miejsca nie znał nikt! Wystarczyło też czasu na spróbowanie znakomitej, japońskiej kuchni. W programie zwiedzania Krakowa nie mogło zabraknąć Wawelu – z doświadczonym przewodnikiem Panem Andrzejem Fischerem zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe i Katedrę. Miłą pamiątką jest wspólne zdjęcie pod Dzwonem Zygmunta. W piątek rano najpierw była wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Potem młodzież udała się do gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej. W wędrówce po bibliotecznych budynkach i księgozbiorach uczniowie poznawali tradycyjne i nowoczesne oblicze skarbnicy książek. Przed kolejnym punktem programu zajrzeliśmy do Galerii Krakowskiej. Większość tylko na rekonesans, ale kilka młodych dam wyszło z galerii ze sprawunkami J. Piątkowe popołudnie upłynęło w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ”Nila”. Dla uczestników naszego konkursu Muzeum przygotowało specjalny program. Scenariusz realizowany był w dwóch grupach. Uczniowie otrzymali zadania i brali udział w grze. Ta interaktywna, dynamiczna forma zajęć bardzo im się podobała. Po wyjściu przyznali, że czas minął błyskawicznie, a wrażeń było dużo. Po Muzeum był spacer Drogą Królewską, zwiedzanie Placu Matejki i Rynku. Nasz Przewodnik barwnie opowiadał o przeszłości miasta, przytoczył ciekawostki i anegdoty, nieznane nawet rodowitym Krakusom. Dla uczniów zainteresowanych historią – prawdziwa gratka! Na zakończenie wycieczki zaprosiliśmy uczestników na krótkie spotkanie w Hotelu Polskim Pod Białym Orłem. Na pożegnanie z Krakowem były słodkości, na pamiątkę wycieczki piękny album o Tadeuszu Kościuszce – dar Muzeum Historii Miasta Krakowa, a na koniec pytanie-zagadka: Dlaczego w Hotelu Polskim są sale „Pełkinie” i „ Sieniawa”? Miejscowości te znajdują się w niedużej odległości od Stubna. Zagadkę uda się pewnie wkrótce rozwiązać, a może będzie to inspiracją do kolejnej przygody z historią.
Stowarzyszenie Dom Słońca pod Sokołem dziękuje Partnerom I Instytucjom, które zapewniły uczestnikom naszego konkursu NIEODPŁATNIE ATRAKCJE POZNAWCZO-EDUKACYJNE:
Hotelowi Polskiemu Pod Białym Orłem
Komitetowi Kopca Kościuszki w Krakowie
” Kadrówce” czyli Marszowi Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Urzędowi Miasta Krakowa
Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie
Od strony organizacyjnej najważniejsze było znalezienie dogodnego w cenie i lokalizacji noclegu. W tej kwestii Stowarzyszenie zwróciło do Urzędu Miasta Krakowa, który bardzo przychylnie odniósł się do naszej inicjatywy i wskazał kontakt z bursą nr 1 usytuowaną przy Krakowskich Błoniach. Pani Teresie Płoszaj Dyrektor Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 dziękujemy za za życzliwe potraktowanie wszystkich naszych próśb: rezerwację w najbardziej obleganym miesiącu roku, zgodę na zwiększoną liczbę osób, bardzo przyjazną cenę za nocleg i posiłki i NIEODPŁATNY parking autokaru. Imienne podziękowanie składamy także Panu Andrzejowi Fischerowi, który specjalnie przyspieszył swój powrót z uroczystości na Monte Cassino, by jako wolontariusz przez dwa dni oprowadzać naszą grupę. Planowany wcześniej na czwartek przewodnik Pan dr Przemysław Wywiał jako żołnierz WOT został wezwany do akcji przeciwpowodziowej.