WYCIECZKA DO KRAKOWA DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU 
„ŚLADAMI GEN. KLEMENSA RUDNICKIEGO”

Uczestnicy i laureaci konkursu „Śladami gen. Klemensa Rudnickiego” przyjechali do Krakowa na dwudniową wycieczkę w terminie 23 i 24 maja 2019. Uczniami opiekowali się nauczyciele Pani Barbary Jaroch-Kohut i Pan Huberta Niebieszczańskiego. Po zakwaterowaniu w Bursie Szkolnictwa Ponadpodstawowego przy Krakowskich Błoniach ruszyliśmy zdobywać Kopiec Kościuszki. Dzięki uprzejmości Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie uczniowie zwiedzili nieodpłatnie kopiec oraz  Muzeum Kopca i Figur Woskowych z ciekawą ekspozycją historyczną. Następnie wycieczka udała się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tu sympatyczny Pan Edukator wprowadził młodzież w egzotyczny świat kraju kwitnącej wiśni, świat tradycji samurajów, zielonej herbaty, drzeworytów i kimon… Choć wielu uczestników wycieczki nie po raz pierwszy było w Krakowie, tego miejsca nie znał nikt! Wystarczyło też czasu na spróbowanie znakomitej, japońskiej kuchni. W programie zwiedzania Krakowa nie mogło zabraknąć Wawelu – z doświadczonym przewodnikiem Panem Andrzejem Fischerem zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe i Katedrę. Miłą pamiątką jest wspólne zdjęcie pod Dzwonem Zygmunta. W piątek rano najpierw była wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Potem młodzież udała się do gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej. W wędrówce po bibliotecznych budynkach i księgozbiorach uczniowie poznawali tradycyjne i nowoczesne oblicze skarbnicy książek. Przed kolejnym punktem programu zajrzeliśmy do Galerii Krakowskiej. Większość tylko na rekonesans, ale kilka młodych dam wyszło z galerii ze sprawunkami J. Piątkowe popołudnie upłynęło w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ”Nila”. Dla uczestników naszego konkursu Muzeum przygotowało specjalny program. Scenariusz realizowany był w dwóch grupach. Uczniowie otrzymali zadania i brali udział w grze. Ta interaktywna, dynamiczna forma zajęć bardzo im się podobała. Po wyjściu przyznali, że czas minął błyskawicznie, a wrażeń było dużo. Po Muzeum był spacer Drogą Królewską, zwiedzanie Placu Matejki i Rynku. Nasz Przewodnik barwnie opowiadał o przeszłości miasta, przytoczył ciekawostki i anegdoty, nieznane nawet rodowitym Krakusom. Dla uczniów zainteresowanych historią – prawdziwa gratka! Na zakończenie wycieczki zaprosiliśmy uczestników na krótkie spotkanie w Hotelu Polskim Pod Białym Orłem. Na pożegnanie z Krakowem były słodkości, na pamiątkę wycieczki piękny album o Tadeuszu Kościuszce – dar Muzeum Historii Miasta Krakowa, a na koniec pytanie-zagadka: Dlaczego w Hotelu Polskim są sale „Pełkinie” i „ Sieniawa”? Miejscowości te znajdują się w niedużej odległości od Stubna. Zagadkę uda się pewnie wkrótce rozwiązać, a może będzie to inspiracją do kolejnej przygody z historią.

Stowarzyszenie Dom Słońca pod Sokołem dziękuje Partnerom I Instytucjom, które zapewniły uczestnikom naszego konkursu NIEODPŁATNIE ATRAKCJE POZNAWCZO-EDUKACYJNE

Hotelowi Polskiemu Pod Białym Orłem
Komitetowi
Kopca Kościuszki w Krakowie
” Kadrówce” czyli Marszowi Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Urzędowi Miasta Krakowa
Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie


Od strony organizacyjnej najważniejsze było znalezienie dogodnego w cenie i lokalizacji noclegu.   W tej kwestii Stowarzyszenie zwróciło do Urzędu Miasta Krakowa, który bardzo przychylnie odniósł się do naszej inicjatywy i wskazał kontakt z bursą nr 1 usytuowaną  przy Krakowskich Błoniach. Pani Teresie Płoszaj Dyrektor Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1 dziękujemy za za życzliwe potraktowanie wszystkich naszych próśb: rezerwację w najbardziej obleganym miesiącu roku, zgodę na zwiększoną liczbę osób, bardzo przyjazną cenę za nocleg i posiłki i NIEODPŁATNY parking autokaru. Imienne podziękowanie składamy także Panu Andrzejowi Fischerowi, który specjalnie przyspieszył swój powrót z uroczystości na Monte Cassino, by jako wolontariusz przez dwa dni oprowadzać naszą grupę. Planowany wcześniej na czwartek przewodnik Pan dr Przemysław Wywiał jako żołnierz WOT został wezwany do akcji przeciwpowodziowej.

Hotel Polski Pod Białym Orłem. Wystrój i atmosfera tego miejsca, tak mocno osadzonego w historii Polski zapewne zapadną w pamięci tym młodym wartościowym ludziom.
List z Urzędu Miasta Krakowa
Atrakcje wycieczki
Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Autor: Piotr Hapanowicz