Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu autorskim z dr Joanną Lusek, autorką książki „Legionistów wspomnienia niedokończone… Szpital rezerwowy Czerwonego Krzyża ss. niepokalanek w Jarosławiu (1914-1917)”. Od września 1914 roku do lipca 1917 roku w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu funkcjonował szpital rezerwowy Czerwonego Krzyża. W tym czasie przez klasztor przewinęło się kilka tysięcy żołnierzy, wśród nich około 200 legionistów z I, II i III Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Publikacja powstała na podstawie analizy zachowanych w archiwum klasztoru korespondencji, notatek i zeszytów leczonych żołnierzy, a także kronik domów zakonnych sióstr niepokalanek z tego okresu. Książka została wydana przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, przy wsparciu Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP z klasztoru w Jarosławiu oraz domu generalnego w Szymanowie pod Warszawą.
Autorka, pani dr Joanna Lusek jest historykiem, pracuje w  Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na stanowisko kierownika Działu Historii.
Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 9 listopada, o godz. 17, w Wielkiej Izbie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.