13.10. 2018  Muzeum Narodowe w Sztokholmie zostało ponownie otwarte po 5 latach renowacji kosztującej 100 milionów euro. Nowe NM jest wspaniałe, kolorowe i bardzo gościnne. Oferuje wiele wygodnych stref i inspirujących kolekcji. Gmach muzeum mieści się w zabytkowym budynku na półwyspie Blasieholmen. Historia Muzeum sięga XVIII w. Placówka została utworzona w 1792 roku  jako muzeum królewskie. Dla publiczności otwarto je w 1794 roku, a pod obecną nazwą działa od 1866 roku. Początek kolekcji dały zbiory króla Gustawa Wazy z pierwszej połowy XVI wieku. Część nabytków pochodzi z okresu wojny trzydziestoletniej (1618-1648), gdy szwedzkiej ekspansji militarnej towarzyszyła akcja wywożenia do Szwecji najcenniejszych zabytków.

Archtekt A. Stüler, fasada Muzeum Narodowego w Sztokholmie

Budynek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Friedricha Augusta Stülera – który zaprojektował również Neues Museum w Berlinie – zbudowany w latach 1844-1866  i wielokrotnie modyfikowany przez lata. Architekt sugerował, iż duże powierzchnie ścian w dolnej części klatki schodowej nadają się do pokrycia ich freskami. Podczas inauguracji placówki profesor architektury Frederik Wilhelm Scholander przestrzegał przed pośpiechem, przed malowidłami niedojrzałymi i nieudanymi. Uważał, że nie ma szwedzkiego artysty specjalizującego się w tego rodzaju malarstwie, a powierzenie tego zadania artyście z zagranicy nie wchodziło w rachubę; Prosił czas do namysłu i rozważne decyzje. W lutym 1888 roku ogłoszono konkurs z wymogiem tematycznym, by malowidła przedstawiały historię Szwecji. Jednym z artystów, którzy od samego początku zdecydowali się uczestniczyć w konkursie, był Carl Larsson. Jak się później okazało zaangażowanie się Larssona w wykonanie malowideł dla Muzeum nie było szczęśliwym doświadczniem. Spory i rozstrzygnięcia trwały latami, kolejne komisje ogłaszały kolejne konkursy i werdykty, zazwyczaj niekorzystne dla Larssona. Wydarzenia związane z projektami przysporzyły Larssonowi wrogów i gorzkich rozczarowań. Ostatecznie Carl Larsson otrzymał zlecenie na pomalowanie sześciu ścian dolnej klatki schodowej. Za każde malowidło otrzymał po 25 tysięcy koron. Komisja krytykowała wykonanie i jedynie „przyjęła” malowidła Larssona, unikając słowa: „zatwierdzamy”. Kwestia wykonania proponowanego przez malarza „Wjazdu Gustawa Wazy” została wstrzymana. Dopiero jesienią 1907 roku, po wielu zabiegach i wysiłkach Carl Larsson otrzymał to zlecenie. Na prośbę artysty obraz powstał na płótnie w jego pracowni w Sundborn. 28 stycznia 1908 roku Carl Larsson sygnował swoje malowidło. Obraz Carla Larssona otrzymał pochlebne recenzje. Dziś stanowi nieodłączny i rozpoznawalny symbol sztokholmskiego Muzeum Narodowego.

Klatka schodowa z obrazem Carla Larssona Wjazd Gustawa Wazy do Sztokholmu w 1523 roku


Uroczystej re-inauguracji dokonała szwedzka rodzina królewska
, reprezentowana przez króla Karola XVI Gustawa, królową Sylwię, księżniczkę Wiktorię oraz księcia Daniela.

Szwedzka rodzina królewska podczas uroczystej reinaguracji MN

„Gmach Muzeum Narodowego w pierwotnym zamierzeniu miał być oświetlany naturalnym światłem oraz świecami. Gdy wynaleziono elektryczność z wielu okien zrezygnowano. Teraz je odsłaniamy, aby przywrócić dawny klimat” – mówi dyrektor Muzeum Narodowego dr Susanna Pettersson. W trakcie renowacji przywrócono 300 okien muzeum, które zostały zamurowane od latach 30-tych XX wieku.

Muzeum przywrócono 300 okien zamurowanych w latach 30-tych XX w.

Ekspozycję powiększono o nowe sale, które pomalowano na żywe kolory. Liczba eksponowanych dzieł sztuki wzrosła trzykrotnie. Dużą popularnością cieszy się wystawa dla dzieci ”Villa Curiosa” – przypominająca tajemniczy lamus- zbiór różności, które można dotykać i wyjmować z szuflad. Magiczna ekspozycja klimatem przypomina opowieść o Harrym Potterze. W sztokholmskim Muzeum Narodowym mieści się także skarbiec ze sztuką zdobniczą, ogród rzeźb oraz oddzielna ekspozycja poświęcona wzornictwu przemysłowemu.

Galerie 1920-1965
Galerie 1920-1965

Najsłynniejsze prezentowane tu dzieła sztuki szwedzkiej to: ”Dama z wachlarzem” Alexandra Roslina, ”Kot i zięba” Bruno Liljeforsa, ”Middsummer. Taniec w środku lata” Andersa Zorna.
Zwiedzanie ekspozycji stałej jest nieodpłatne.

Artykuł opracowano na podstawie materiałów prasowych PAP, materiałów publikowanych na stronie Muzeum Narodowego w Sztokholmie  https://www.nationalmuseum.se/i źródeł dostępnych w internecie.