Konferencja naukowa: Kobieta i kobiecość w sztuce i kulturze Japonii
Zapraszając na wystawę drzeworytu i malarstwa japońskiego „ONNA – piękno, siła, ekstaza” pragniemy zwrócić uwagę na zbliżającą się konferencję, która dotyczyć będzie Kobiety i kobiecości w sztuce i kulturze Japonii.

Zaproszeni prelegenci, reprezentujący polskie ośrodki akademickie i muzea przygotowują tematy z zakresu literatury, sztuk plastycznych, teatrologii, estetyki i nauk społecznych. Każde z wystąpień konferencyjnych to znakomita porcja wiedzy opartej na wnikliwych badaniach. Warto podkreślić, że opowieści wynikające z pasji zawierają również ten element uroku, swady i humoru, jakie czynią wystąpienia konferencyjne intrygującymi zarówno dla studentów wielu kierunków, jak i osób spoza ośrodków uniwersyteckich, zainteresowanych Japonią, jej kulturą i sztuką – zwłaszcza w kontekście kobiety i kobiecości – od tematów ideału piękna w okresie Heian aż po rodzący się ruch feministyczny na początku XX wieku.

Swój przyjazd potwierdził również prof. Hajime Ishikawa (Nara University), z którym współpracowaliśmy przy odczytywaniu tekstów na drukach okolicznościowych surimono. Będą one prezentowane zarówno na wystawie jak i w publikowanym katalogu.

Link źródłowy: http://mnk.pl/aktualnosci/kobieta-i-kobiecosc-w-sztuce-i-kulturze-japonii

Pan Profesor Ishikawa, Sympatyk naszego Stowarzyszenia  przyjechał na konferencję, wygłosił wykład, a nam przypadł zaszczyt oprowadzania Państwa Ishikawa po Krakowie.