30 czerwca 2018 spotkaliśmy się w Starzawie, aby upamiętnić generała Klemensa Rudnickiego i ś.p. inż. Mariana Wisieckiego, wybitnego ichtiologa, twórcę najsłynniejszej hodowli karpia w powojennej Polsce.  „Marianówka” to tradycyjne spotkanie Kolegów z Koła Łowieckiego i Przyjaciół Mariana Wisieckiego organizowane w dniu Jego imienin 1 lipca. W tym roku spotkanie odbyło się w przeddzień tej daty. Wszystkim przybyłym Gościom dziękujemy za obecność, pamięć i  wspomnienia.      

Upamiętnienie gen. Klemensa Rudnickiego
W porywającym wykładzie historyk Jarosław Łojek przybliżył tło odzyskania Niepodległości w 1918 roku i formację Klemensa Rudnickiego: od ran odniesionych na froncie włoskim I Wojny Światowej po  służbę w II Korpusie gen. Andersa. Jerzy Dobrowolski przypomniał związki Generała z najbliższą okolicą: Jarosławiem, Stubnem, Przemyślem i Lwowem, następnie powojenny patronat nad Marszami Szlakiem I Kompanii Kadrowej i emigracyjne losy Generała w Wielkiej Brytanii.

Zdzisław Szeliga opowiedział o swoim bliskim krewnym z kręgu Generała. Obejrzeliśmy rodzinne pamiątki zdjęcia, mapy i pagony generalskie. Lech Strzałkowski opierając się na własnych doświadczeniach przybliżył realia wysiedleń Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Opisał swoją drogę do Polski – przez Iran, Indie – Batorym do Gdyni i osobiste wspomnienia o generale Sikorskim, którego widział dzień przed katastrofą w Gibraltarze. Prelekcje wywołały dyskusję o złożonej historii Polski i różnych postawach Polaków. Tu ważnym głosem była wypowiedź Jerzego Jajte-Pachoty o powstaniach narodowych.

W drugiej części spotkania udaliśmy się do Stubna, gdzie na Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi zawiesiliśmy okolicznościowy baner upamiętniający generała Rudnickiego opatrzony logotypem Niepodległa. Na uroczystość przybyli także mieszkańcy Stubna, wśród nich wielopokoleniowa rodzina Państwa Nowaków.  Na ręce Pani Dyrektor Danuty Ochenduszkiewicz Prezes Stowarzyszenia Magdalena Wisiecka przekazała dwa egzemplarze wspomnień K. Rudnickiego „Na Polskim Szlaku” z przeznaczeniem dla gminnej biblioteki. Jerzy Dobrowolski odczytał okolicznościowy list, który Stowarzyszenie otrzymało od Ministra Jana Józefa Kasprzyka. Po pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się do Wysocka i Surochowa, kolejnych miejscowości związanych z wojennymi losami Generała.