Aktorka okrzyknięta najpiękniejszą kobietą epoki, gwiazdą dwóch kontynentów. Swoją karierę rozpoczęła w Galicji. Występowała w Krakowie, Bochni, Nowym Sączu, Przemyślu, Brzeżanach, Rzeszowie, Stanisławowie, na Bukowinie,  w  Czerniowcach  i  we Lwowie.
Jako Madame Modejska z ogromnym powodzeniem występowała na najlepszych scenach Europy i Stanów Zjednoczonych . Jej aktorskie interpretacje ról szekspirowskich zapisały się w historii teatru, podobno w  trzy miesiące nauczyła się angielskiego,  była matką chrzestną  Stanisława Ignacego  Witkiewicza i twarzą reklamową znanych kosmetyków, opłaciła studia młodemu utalentowanemu  pianiście Janowi Ignacemu Paderewskiemu… Oddana  ambasadorka   „sprawy polskiej”. Jej pogrzeb w Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim, przybrał charakter wielkiej, narodowej manifestacji.

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy o Helenie Modrzejewskiej zamieszczonej na Google Arts & Culture.  Pani  Sue Hunter dziękujemy za rekomendację materiału.   https://artsandculture.google.com/exhibit/8gKC4Qn7LwC-IQ