Kamprad zaczynał jako młody chłopiec od sprzedaży zapałek. Rozwoził je po okolicznych miejscowościach jeżdżąc na rowerze. Z czasem rozszerzył asortyment między innymi o ołówki, długopisy i ozdoby choinkowe. Mając 17 lat, w 1943 roku, założył własną firmę.Początkowo nie sprzedawał mebli, lecz przedmioty stanowiące wyposażenie domu, np. ramki na zdjęcia. Pierwszy sklep sieci IKEA  został założony w 1953 r. Nazwa firmy stanowi akronim powstały z inicjałów założyciela (IK), nazwy farmy Elmtaryd (E) i nazwy wioski parafialnej Agunnaryd  (A),  w której się wychował.  Kamprad zrewolucjonizował rynek meblarski, wprowadzając funkcję z angielskiego nazywaną „flatpacking”, czyli sprzedawanie mebli w częściach do samodzielnego złożenia przez klienta. Firma szybko zabierała klientów pozostałym sklepom, zatem Szwedzki Związek Sprzedawców Mebli wezwał pozostałe przedsiębiorstwa do bojkotu firmy Kamprada. Krajem, który pomógł Kampradowi wyjść z kryzysu, była Polska. W 1961 r. podpisał umowę z fabryką mebli w Radomsku. Przeniesienie części produkcji za granicę Szwecji było zwycięskim posunięciem w walce z rywalami.

Mrocznym epizodem w jego życiu było przystąpienie w czasie wojny do młodzieżowej organizacji nazistowskiej. Zrobił to pod wpływem swojej rodziny (babcia i ojciec byli zwolennikami Hitlera). Po latach nazwał tę decyzję „największym błędem swojego życia”.

Miliarder był bardzo oszczędny. Zmarł w swoim domu w szwedzkim Småland, ale wiadomo, że w 1973 r. przeniósł się do Lozanny w Szwajcarii z powodu zbyt wysokich podatków w swoim kraju. Do Szwecji Kamprad powrócił dopiero w 2013 r., gdy po śmierci żony postanowił być bliżej rodziny i przyjaciół. Znany był ze skromnego i bardzo oszczędnego życia. Obiady zwykł jadać w pracowniczej stołówce, a także jeździł wiekowym Volvo.

Wielokrotnie podkreślał, że to jego oszczędność, przez niektórych nazywana skąpstwem oraz dość trudny charakter pomogły mu odnieść sukces.

Do znanych cytatów twórcy IKEA należą:

„Jestem  trochę skąpy, ale co z tego? Gdy patrzę na pieniądze, które mam wydać na siebie, zawsze zastanawiam się, czy klient IKEI mógłby sobie na to pozwolić. Mógłbym regularnie latać pierwszą klasą, ale posiadanie pieniędzy na bogate życie to niezbyt dobry powód do ich marnowania. I jeśli istnieje coś takiego, jak dobre przywództwo, to na pewno lider powinien dawać dobry przykład.”

„Szybkie zarabianie przeważnie polega na niszczeniu innych, a nie na budowaniu”

„Rodzina to firma, a firma to rodzina”

Linki  źródłowe:      https://businessinsider.com.pl/firmy/ingvar-kamprad-zalozyciel-sklepow-ikea-nie-zyje/dvdn89v                                                                                                                                                              Filmik:   https://www.youtube.com/watch?v=mlIUJnsWe9w