Szopki krakowskie w Sztokholmie

Wystawę 28 szopek krakowskich otworzył 9 listopada 2018  w pałacu Hallwylska w stolicy Szwecji katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius. Dzieła pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Przez lata szopki bożonarodzeniowe były w protestanckiej Szwecji mało znane, uznawane za symbol katolicyzmu. Dopiero prezentacja szopki w parafii katolickiej w Sztokholmie w 1834 roku okazała się wielkim sukcesem. Wówczas, gdy stolica Szwecji liczyła zaledwie 80 tys. mieszkańców, na wystawę sprzedano aż 7 tys. biletów. Na sukces liczą także organizatorzy współczesnej wystawy, sztokholmskie Muzeum Hallwylska, które mieści się w pałacu rodziny von Hallyl z 1898 roku, oraz Instytut Polski w Sztokholmie. „W pięciu salach prezentujemy szopki krakowskie charakterystyczne ze względu na lata, w jakich powstawały lub wyróżniające się artystycznym wykonaniem” – opowiadał kurator wystawy Goesta Sandell z Muzeum Hallwylska.

       Szopka ze szwedzkimi elementami
Wśród szopek pokazywanych w Sztokholmie odnaleźć można dzieła nagrodzone w słynnym krakowskim konkursie, odbywającym się od 1937 roku. Prezentują one także polską historię: wybór Karola Wojtyły na papieża czy przemiany polityczne po 1989 roku. Jedna z szopek, zamówiona u artysty Romana Woźniaka w 2013 roku przez podsztokholmską gminę Ekeroe, zawiera szwedzkie elementy. Wernisaż uświetnił występ mieszkającej w Szwecji piosenkarki Patrycji Rosiak, która zaśpiewała polską kolędę z XVII wieku. Jej tekst został wywieziony przez szwedzkie wojska w czasie potopu (1655)., a niedawno został odnaleziony przez prof. Ewę Teodorowicz-Hellman, która przeprowadzała badania na zamku Skokloster pod Sztokholmem. W 2009 roku adaptacji kolędy na współczesny język polski dokonała poetka Dana Rechowicz, a muzykę skomponował mieszkający w Szwecji Zbigniew Bizoń, niegdyś muzyk m.in. zespołu Czerwono-Czarni. Krakowskie szopki wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Do tej pory Polska nie była na tej liście reprezentowana.
O wystawie w szwedzkich mediach m.in. na http://hallwylskamuseet.se/sv/krakows-krubbor

Szopka Krakowska w Parku Strzeleckim 2018