Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018 rok.

Od kilku lat należała do faworytów. Dziś przypominane są słowa Kory, która podczas swego ostatniego publicznego wystąpienia w roku 2017 powiedziała do pisarki: „Nobel to się tobie należy, więc teraz my czekamy na Nobla dla Ciebie”.

Noblistka jako młoda osoba uważała, że zostanie pisarką jest nierealne i jako kierunek studiów wybrała psychologię.  Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, jednak później zdecydowała się poświęcić pisarstwu i szybko zaczęła odnosić sukcesy literackie. Jej popularność ugruntowało wydanie w 1998 roku „Domu dziennego, domu nocnego”  – pierwszej w Polsce powieści elektronicznej udostępnionej czytelnikom przez internet.

W kolejnych latach powstały takie książki, jak „Bieguni”„Prowadź swój pług przez kości umarłych”„Księgi Jakubowe”.

W uzasadnieniu werdyktu Akademia Szwedzka napisała: „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Pisarka odbierze Nobla podczas ceremonii wręczenia nagród 10 grudnia w Sztokholmie. Gratulacje spływają z różnych stron. Szwedzką Akademię, na wzór Akademii Francuskiej, założył król Gustaw III w 1786 r. Liczy ona 18 członków. W skład Akademii wchodzą pisarze, poeci, filolodzy i językoznawcy. Po skandalach, które nadszarpnęły dobre imię Akademii Szwedzkiej, nagrody za poprzedni rok nie przyznano. To właśnie z tego powodu w tym roku przyznano dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Nagroda dla Olgi Tokarczuk to piąty Nobel w dziedzinie literatury dla Polski  – ŚWIĘTUJMY!

źródło:
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12849/literacki-nobel-dla-olgi-tokarczuk
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/olga-tokarczuk-z-literacka-nagroda-nobla-najlepsze-ksiazki-tytuly-powiesci/hmgwv4l