Young Poland

An Arts and Crafts Movement (1890 – 1918)

Do 30 stycznia 2022 pokazywana jest w William Morris Gallery w Londynie wystawa sztuki Młodej Polski. Prezentuje ona wybitne prace rzemiosła artystycznego i architektury epoki Młodej Polski.  Wystawa po raz pierwszy pokazuje na Wyspach sztukę polską w tak dużym spektrum. Jest ważnym wydarzeniem kulturalnym nie tylko dla Brytyjczyków, lecz także dla polskiej Polonii  starszej i młodszej generacji. Wojna, upływ czasu, odległość, brak kontaktu z centrami kulturalnymi w kraju, czy wreszcie wyzwania związane z życiem na emigracji – pracą, językiem, asymilacją własną i bliskich – wszystko to sprawia, że wielu Polaków nie ma świadomości naszego narodowego dorobku kulturowego, nie jest z niego dumna, bo go nie zna. Londyńska wystawa może być bardzo  pomocna w nadrabianiu tego deficytu. Pokazane eksponaty uświadamia laikom i znawcom, że sztuka jest językiem uniwersalnym, trendy i prądy charakterystyczne dla danego okresu artystycznego przenikały się pomimo ograniczonych środków komunikacji. Stąd podobieństwo w formie, kolorystyce i motywach w sztuce Arts and Crafts i polskiej secesji. W 1848 roku nowo powstałe Bractwa Prerafaelitów umieściło na liście ‘Nieśmiertelnych’ (inspirujących bohaterów) Tadeusza Kościuszkę. W przypadku Młodej Polski i ruchu Arts and Crafts spójny jest też postulat podniesienia do rangi sztuk pięknych sztuki użytkowej.

Ekspozycja jest wynikiem współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.

Materiał filmowy o wystawie powinien zaciekawić wszystkich. Tych, którzy mogą się wybrać na wystawę zmobilizuje do jej odwiedzenia. Tym,  którzy jej nie zobaczą da wgląd i pewne wyobrażenie. Tym, którzy ją widzieli utrwali wrażenia. Zachęcamy  do obejrzenia!