• J.D.

Jerzy Dobrowolski.

Londyński Chiswick – Vincent van Gogh pracował 400 m od kościoła widocznego na zdjęciu.

Londyński kościół Christ Church, Turnham Green, Town Hall Avenue, Chiswick, W4 5DT, fot. Jerzy Dobrowolski.

Wówczas były to peryferie Wielkiego Londynu. Pewnie chodził na skróty przez zieleniec, którym codziennie idę do metra. Vincent miał wtedy 20 lat, przyjechał tu z Hagi wysłany przez swego pracodawcę, znanego handlarza dziełami sztuki. Po trzech latach został oddelegowany do Paryża, a wkrótce zwolniony. Wrócił do Londynu szukając swego powołania. Pracował jako nauczyciel i pomocnik pastora. Na tym etapie życia chciał zostać duchownym. Jego wiara była prawdziwie ekumeniczna, co ujął w liście do swojego brata Theo – „W każdym kościele widzę Boga i nie ma dla mnie znaczenia czy słucham protestanckiego kaznodziei czy katolickiego księdza […]”.

Vincent uwielbiał długie spacery po Londynie, w czasie wędrówek szkicował. Rysunki wysyłał Theo na odwrocie listów. W jednym z nich napisał – „ To była piękna wędrówka do Turnham Green – kasztanowce, czyste błękitne niebo i poranne słońce odbijające się w wodzie Tamizy. Trawa zielona i lśniąca a zewsząd słychać dzwony kościelne”.

Może właśnie słyszał dzwony tego kościoła?

Szkice przedstawiają londyńskie kościoły, po prawej Congregational Church na Chiswicku – świątynia w której Vincent był pomocnikiem pastora, po lewej kaplica metodystów na Petersham.

Źródłem cytatów z listów Vincenta van Gogha do jego brata Theo, informacji o jego pobycie w Londynie, oraz reprodukcji jego szkiców była dla mnie publikacja Gilliana Clegga: Gillian Clegg, Van Gogh In Chiswick [w:] „Brentford and Chiswick Local History Journal”, 10 (2001) – https://brentfordandchiswicklhs.org.uk/publications/the-journal/journal-10-2000/van-gogh-in-chiswick/, data dostępu: 31 grudnia 2017.