Smørrebrød


Smørrebrød
 –
to dosłownie: „posmarowany chleb”. Chodzi o tradycyjne duńskie kanapki z ciemnego, zazwyczaj żytniego chleba zwanego rugbrød. Na chlebie zwykle posmarowanym masłem piętrzą się fantazyjnie ułożone płaty marynowanego śledzia, krążki czerwonej cebuli, rostbefu, wędzonego łososia lub węgorza na jajecznicy. Smørrebrød z reguły spożywa się w porze lunchu używając noża i widelca. Najbardziej znane odmiany to: Stjerneskud (krewetki, smażone filety rybne, koperek i cytryna), Pariserbøf czyli „stek paryski”’, przygotowywany na bazie mięsa mielonego, surowego żółtka jaj, cebuli i kaparów oraz Smørrebrødsmad – z plastrami pieczeni wołowej, cebulą i zapiekanym chrzanem. Smørrebrød narodził się w dużo prostszej wersji- jedynymi dodatkami były ser lub kiełbasa. Pracownicy zabierali go chętnie jako prowiant do pracy.
Po koniec XIX wieku w Kopenhadze zaczęły się pojawiać małe restauracje serwujące smørrebrød Jednym z pierwszych, który otworzył restaurację serwującą duński smørrebrød, był Oskar Davidsen. W 1888 r. jako kupiec zajmujący się handlem winem uzyskał licencję restauratora i otworzył własną winiarnię. Jednak, gdy goście poczuli się głodni, żona Petra wkroczyła na zaplecze i przygotowała dla gości „smørrebrød”.
Tak to się wszystko zaczęło… Sława smørrebrød” Davidsena dotarła do całego kraju, a z czasem zyskała międzynarodowa renomę.

Trzy pokolenia rodziny Davidsen


W ogromnej mierze przyczyniła się do tego Ida Davidsen, która jako ambasadorka „smørrebrød” uczyniła duńską gastronomię jeszcze bardziej znaną i kochaną poza granicami Danii. Między innymi zaoferowała „smørrebrød” dla gości w restauracji Scandia w Hollywood i pasażerów British Airways i Canadian Pacific. Kierowała kulinarną odmianą kampanii duńskich w wielu miejscach na świecie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i duńskimi organizacjami rolnymi.Po intensywnym okresie pracy na arenie międzynarodowej Ida Davidsen i Adam Siesbye otworzyli restaurację Ida Davidsen przy St. Kongensgade 70, gdzie razem z personelem kuchni i restauracji kontynuują 100-letnią rodzinną tradycję.

Restauracja Ida Davidsen

.