Dalarna nazywana jest  sercem Szwecji. To z tej magicznej krainy lasów i jezior wypłynęło praźródło szwedzkiego folkloru z jego najbardziej znanym symbolem Konikiem Dala dalahäst.

 

Miejscowość Nusnäs jest znana na całym świecie jako jedyne miejsce wyrabiania dalahäst.

 

Muzeum Dalarny w Falun prezentuje wspaniałe zbiory szwedzkiej sztuki ludowej. Wielu uważa, że są ciekawsze i bogatsze, niż zasoby Muzeum Nordyckiego Nordiska museet w Sztokholmie.  Chodzi zwłaszcza o  dalmålning czyli malowidła  na płótnie i papierze, będące rodzajem obrazów-tapet tapet tworzonych przez ludowych twórców  od końca XVIII do końca XIX wieku. Przedstawiają zazwyczaj tematykę religijną lub sceny z życia codziennego. Lokalny koloryt zaakcentowany jest barwnymi strojami ludowymi, w które ubrane są postaci.

 

Dalmålning av Back Olof Andersson. „nu rider bondepart unnan Anno 1808”. Dalarnas Museum.

 

Unikatowe są także eksponowane w muzeum malowidła dekoracyjne kurbits. Termin pochodzi najprawdopodobniej od łacińskiego słowa cucurbita dynia. Dekoracje przedstawiają motywy florystyczne, czasami łączone z religijnymi. Typowe malowidło motywu kurbits przedstawia wazon, z którego eksploduje gąszcz kwiatów i liści w jaskrawych kolorachW starszych przekładach biblii kurbits tłumaczono jako drzewo lub krzak. W Starym Testamencie w  Księdze Jonasza (Egoizm Proroka a wspaniałomyślność Boga) czytamy: „Pan Bóg sprawił, że krzew rycynusowy wyrósł nad Jonaszem po to, by cień był nad jego głową i żeby mu ująć jego goryczy. Jonasz bardzo się ucieszył [tym] krzewem.”* Prawdopodobnie ta historia biblijna stała się punktem wyjścia dla  malowideł kurbits w Dalarnie. Kurbits wykonywali często wędrowni artyści, którzy w wioskach upiększali ściany i przedmioty codziennego użytku np. szafy, ławy, skrzyniezegary skrzynkowe czy nawet deski do krojenia. Za wzór służyły im często drukowane obrazki z Niemiec i Francji.

1799 Dalamåleri i Danielsgården, Bingsjö, Dalarna.

 

Sławę zdobył malarz Winter Carl Hansson. Jeden z jego obrazów ukazuje ulubiony motyw kurbits schody życia symbolizujące fazy w życiu człowieka. Najpierw jest okres wzrostu, czyli wspinanie się po kolejnych stopniach do góry, w środkowej fazie następuje punkt kulminacyjny, po czym człowiek stopniowo odchodzi, stąpając schodami w dół.

 

Ålderstrappan.

 

W Dalarnas Museum zaaranżowano  pomieszczenie na wzór starej wiejskiej chaty, w którym możemy zobaczyć, jak malowidła prezentowały się w izbach. Uderza ilość ornamentów w skromnej przestrzeni.  W innym pomieszczeniu muzeum odtworzono mieszkanie robotnicze z początków XX w. Ponieważ kopalnia miedzi w Falun wywarła duży wpływ na rozwój regionu muzeum poświęca górnikom sporo uwagi. Ponadto jest także kolekcja drewnianych koników i wystawa gitar cenionej w świecie muzycznym szwedzkiej firmy HagstromNa gitarze Hagstrom grał sam Elvis Presley! Jest także sekcja poświęcona pierwszej laureatce nagrody Nobla – pisarce Selmie Lagerlöf

Warto zaznaczyć, że Muzeum Dalarny zwiedza się przyjemnie, bo jest stosunkowo niewielkim obiektem z ciekawą ekspozycją, wstęp nieodpłatny, a młoda załoga świetnie włada językiem angielskim 🙂🙂🙂.

*cytat pochodzi z http://biblia.deon.pl/2010/rozdzial.php?id=798&werset=6#W6