Wywiad z  Lechem Strzałkowskim ”Wspomnienia z Sybiru” powstał w ramach projektu „Moja mała ojczyzna” realizowanego przez Stowarzyszenie Wspólny Cel w Stubnie. W rozmowie wzięli udział Wójt Gminy Stubno pan Ryszard Adamski, Dyrektor GOPS pani Elżbieta Jara, Dyrektor GPK w Stubnie pani Danuta Ochenduszkiewicz, nauczyciel historii pani mgr Barbara Jaroch Kohut oraz uczennice Szkoły Podstawowej w Stubnie im. Św. Jadwigi Królowej w Stubnie Weronika Pempuś i Julia Wasiewicz. Autorem nagrania jest pan Hubert Niebieszczański.
Zachęcamy do obejrzenia bardzo interesującego wywiadu.
Relacje Lecha Strzałkowskiego mają wartość ogromną –  bo jak powiedziała Barbara Jaroch-Kohut „takich autentycznych świadków historii i tych którzy przeżyli Sybir jest bardzo mało”.  Przy tej okazji warto podkreślić, że o dobrej pamięci bohatera nagrania, członka naszego stowarzyszenia z uznaniem wyraził się wybitny historyk Profesor Norman Davies, autor książki „Na szlaku nadziei”. „Wyjątkowość polega na powiązaniu szczegółów zarejestrowanych oczami dziecka z szerszym tłem wydarzeń.” Do spotkania doszło w 2017 roku we Lwowie, kiedy z okazji Święta Niepodległości wybraliśmy się odwiedzić polskie groby na Łyczakowie.
Profesor Davies uczestniczył w międzynarodowym projekcie zorganizowanym we Lwowie z inicjatywy brytyjskiego prawnika, radcy Jej Królewskiej Mości profesora Philippe’a Sandsa. Ważnym punktem programu było uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych poświęconych trzem wybitnym prawnikom: Herschowi Lauterpachtowi, Rafałowi Lemkinowi i Louisowi B. Sohnowi. Rafał Lemkin, polski prawnik, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, stworzył w 1944r. pojęcie ludobójstwo, ang. genocide określające masowe zabijanie lub eksterminację grup ludzkich, przyjęte w prawie międzynarodowym po II wojnie światowej. 11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystym wieczorze w Filharmonii Lwowskiej Obejrzeliśmy przedstawienie o losach Lauterpachta i Lemkina, które zostało oparte na motywach książki Sandsa „East West Street: A Song of Good and Evil”. Autor wystąpił na  scenie wraz z aktorami i muzykami tworzącymi międzynarodowy, multikontynentalny ensemble. Na koniec programu, mocno wybrzmiał akcent polski za sprawą światowej sławy pianisty Emanuela Ax’a. Ku naszej radości, w Dniu Święta Niepodległości na koncercie usłyszeliśmy Chopina, a urodzony we Lwowie artysta podkreślił swoje polskie korzenie.