Od blisko 70 lat w małej rybackiej miejscowości, w Camogli (Włochy, rejon Liguria), odbywa się w drugą niedzielę maja SAGRA DEL PESCE – Festiwal Ryb.
Fiestę zainicjował w 1952 roku adwokat Filippo Degregori. Święto związane jest z uroczystościami patronki Camogli della Madonna del Boschetto i z kultem Świętego Fortunato,uznawanego za patrona rybaków. Obrzędy otwiera sobotnia msza i procesja z XVIII wieczną figurą tego świętego. Wieczorem na plaży prezentowany jest spektakl światła. Fieście towarzyszą fajerwerki, stargany i zabawa. W niedzielę odbywa się część rybna, czyli zbiorowa konsumpcja ryb z patelni XXL. Olbrzymia patelnia ma imponujące rozmiary: średnicę prawie 4 metrową, wagę 3650 kg i objętość mieszczącą 2000 litrów oleju. Nagrzewanie oleju podobno twa kilka dni. Mieszadło ma kształt wielkiego wiosła.Ponoć zjedzenie rybek rozdawanych na świętego Fortunata daje spokój ducha i dobrobyt na cały rok!

Poniżej Sagra del Pesce 2012 na fotografiach Małgorzaty Kistryn.Znana fotograf włoskich fiest zdradziła nam jeszcze jedną ciekawostkę: Japończycy posiadają w Yokohamie autoryzowaną kopię patelni z Camogli,  na której smażą rybki w czasie swojej fiesty rybnej – Yokohama Fish Festival.